Tagasi otsingusse
Tiirmaa, 2002

Meteoriidid ja meteoriidikraatrid

Tiirmaa, R.
PDF
Aasta2002
Toimetaja(d)Raukas, A.
KirjastusTTÜ Geoloogia Instituut
Kirjastuse kohtTallinn
Leheküljed1-108
Tüüpraamat (tervik)
OpenAccess
Eesti autor
Keeleesti
ISBN9985-894-44-8
Id2025

Abstrakt

osmos on lõpmatu ja sealt tuleb aina uusi üllatusi. Varem tekitas komeetide ilmumine ja taevakehade mahalangemine inimestesse õudust. Nüüd on teadlased iga meteoriidi langemise ja leiu üle õnnelikud, sest need annavad väärtuslikku teavet maailmaruumi ja teiste taevakehade ehituse kohta.

Meteoriitika on keeruline teadusvaldkond ning selle täielikuks mõistmiseks tuleb süüvida sügavale astronoomilistesse ja kosmoloogilistesse arutlustesse, teha keerukaid arvutusi, mõelda välja teravmeelseid hüpoteese.
Käesolev raamat püüab anda eespooltoodust mitmekülgset ülevaadet, mida on Eestiski väga vaja, kuivõrd me asume kosmosekehade poolt intensiivselt pommitatud maatükil. Siia on neist jäänud rohkesti hästisäilinud jälgi – Kaali meteoriidikraatrid Saaremaa dolomiitides, Ilumetsa, Tsõõrikmäe ja Simuna väikesed löögikraatrid pehmetes pinnastes, unikaalne paesse mattunud Kärdla hiidkraater Hiiumaal, mere ja mandrijää poolt osaliselt avatud hiigelvorm – Neugrundi ringstruktuur merepõhjas. Meil on registreeritud viie meteoriidi langemine. Vaatleme meteoriitide päritolu, nende keemilist koostist, ehituse iseärasusi ning vastastikust mõju atmosfääriga, seost asteroidide ja komeetidega. Lisatud on paljude huvitavate meteoriitide langemise ja leidude näiteid. Lähemalt vaatleme veel meteoriidikraatrite tekkimist nii Maal kui ka teistel planeetidel

Viimati muudetud: 27.6.2022
KIKNATARCSARVTÜ Loodusmuuseumi geokogudEesti Loodusmuuseumi geoloogia osakond
Leheküljel leiduvad materjalid on enamasti kasutamiseks CC BY-SA litsensi alusel, kui pole teisiti määratud.
Portaal on osaks teadustaristust ning infosüsteemist SARV, majutab TalTech.
Open Book ikooni autor Icons8.